EGR 1.2/1.6/2.0TDI VAG CR
39,98 € tax incl.
24
In stock in our warehouse!
Physical valve removal kit EGR 1.2/1.6/2.0TDI VAG
Completely remove the EGR valve and all ducts between the exhaust manifold and the intake manifold.
Attention, requires reprogramming the vehicle to avoid degraded mode, or control separately our kit with detromper. Joints not included, resume the original seals or think of taking our pulp tube.
Example of compatible vehicles:
1.6TDI with these engine codes:
1.2/2.0TDI with these engine codes:
Audi
VOLKSWAGEN:
SEAT:
SKODA:
| Materials: | Stainless steel |
| Materials: | ABS |
| Filter the type of parts | Engine: Vanne EGR |
| Motorization: | 2.0 TDI FR (184 cv) |
| Motorization: | 1.6 TDI DPF (90 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (170 cv) |
| Motorization: | 1.6 TDI (116 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (122 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (110 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (184 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (240 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (136 cv) |
| Motorization: | 1.2 TDI (75 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI 16V (184 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (143 cv) |
| Motorization: | 1.6 TDI (110 cv) |
| Motorization: | 1.6 TDI DPF (105 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (163 cv) |
| Motorization: | 1.6 TDI (105 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI RS (170 cv) |
| Motorization: | 2.0 16V TDI (140 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (177 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (85 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (120 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI 16V (140 cv) |
| Motorization: | Other Motorizations |
| Motorization: | 2.0 TDI (140 cv) |
| Motorization: | 1.6 TDI (75 cv) |
| Motorization: | 2.0 TDI (150 cv) |
| Motorization: | 1.6 TDI (90 cv) |
| Make: | SKODA |
| Make: | SEAT |
| Make: | VOLKSWAGEN |
| Make: | AUDI |
| Model: | Octavia II (1Z) (01/2004 - 06/2013) |
| Model: | Passat CC (05/2008 - 01/2012) |
| Model: | Touran I (02/2003 - 11/2006) |
| Model: | A3 (8V) Sportback (09/2012 - Today) |
| Model: | Eos (05/2006 - Today) |
| Model: | Passat CC 4-Motion (05/2008 - 01/2012) |
| Model: | A1 (05/2010 - 10/2018) |
| Model: | Alhambra II (06/2000 - 05/2010) |
| Model: | Rapid (07/2012 - Today) |
| Model: | Jetta VI (A6) (04/2010 - Today) |
| Model: | Touran III (05/2010 - Today) |
| Model: | Q3 (05/2013 - Today) |
| Model: | Golf VI 4-Motion (10/2008 - 11/2012) |
| Model: | Scirocco (13) (08/2008 - Today) |
| Model: | TT 8J Coupé (08/2006 - 06/2014) |
| Model: | Altea (03/2004 - 03/2009) |
| Model: | Superb II (3T) (03/2008 - Today) |
| Model: | Passat B5 Variant (3BG) (10/2000 - 05/2005) |
| Model: | TT Quattro 8S Coupe (07/2014 - Today) |
| Model: | Ibiza V (6J) (03/2008 - Today) |
| Model: | Golf VII (08/2012 - Today) |
| Model: | Sharan III (05/2010 - Today) |
| Model: | A3 (8P) (05/2003 - 08/2012) |
| Model: | TT Quattro 8J Coupé (08/2006 - 06/2014) |
| Model: | Altea XL (10/2006 - 03/2009) |
| Model: | Yeti (09/2009 - 11/2013) |
| Model: | Passat B6 Berlin (3C) (03/2005 - 07/2010) |
| Model: | TT Quattro 8S Roadster (07/2014 - Today) |
| Model: | Leon III (5F) (09/2012 - Today) |
| Model: | Fabia II (5J) (12/2006 - 12/2014) |
| Model: | New Beetle II (5C) (12/2010 - Today) |
| Model: | Tiguan II (05/2011 - Today) |
| Model: | A3 (8V) (04/2012 - Today) |
| Model: | Caddy III (02/2004 - 08/2010) |
| Model: | Passat B6 SW 4-Motion (3C) (08/2005 - 11/2010) |
| Model: | Q2 (06/2016 - Today) |
| Model: | A3 Cabriolet (8V) (10/2013 - Today) |
| Model: | Octavia III (5E) (11/2012 - Today) |
| Model: | Jetta V (1K) (08/2005 - 10/2010) |
| Model: | Touran II (11/2006 - 05/2010) |
| Model: | A3 Quattro (8P) Sportback (09/2004 - 03/2013) |
| Model: | Golf VI (10/2008 - 11/2012) |
| Model: | Polo IX (6R) (09/2009 - Today) |
| Model: | A1 Sportback (09/2011 - 10/2018) |
| Model: | Alhambra III (06/2010 - Today) |
| Model: | Roomster Facelift (03/2010 - Today) |
| Model: | Passat B5 (3BG) (10/2000 - 05/2005) |
| Model: | TT 8S Coupe (07/2014 - Today) |
| Model: | Q3 Quattro (06/2011 - Today) |
| Model: | Golf VI Plus (01/2009 - Today) |
| Model: | Sharan II (04/2000 - 03/2010) |
| Model: | TT 8J Roadster (08/2006 - 06/2014) |
| Model: | Altea Phase 2 (03/2009 - Today) |
| Model: | Toledo IV (NH) (07/2012 - Today) |
| Model: | Passat B6 4-Motion (3C) (03/2005 - 07/2010) |
| Model: | TT 8S Roadster (07/2014 - Today) |
| Model: | Leon II (1P) (07/2005 - 01/2013) |
| Model: | Golf VII 4Motion (11/2012 - Today) |
| Model: | Tiguan (11/2007 - 05/2011) |
| Model: | A3 (8P) Sportback (09/2004 - 03/2013) |
| Model: | TT Quattro 8J Roadster (08/2006 - 06/2014) |
| Model: | Altea XL Phase 2 (03/2009 - Today) |
| Model: | CC (11/2011 - Today) |
| Model: | Passat B6 SW (3C) (03/2005 - 11/2010) |
| Model: | Passat B8 4-Motion (3G) (08/2014 - Today) |
| Model: | A3 Cabriolet (8P) (04/2008 - 05/2013) |
| Product Range : | Engine |
| Engine | EGR et recyclage gaz |
Véhicules compatibles (70)
| Modèle | Motorisation | Carburant | Cylindrée | Puissance | Années |
|---|---|---|---|---|---|
| A1 | 1.6 TDI (105 cv) | diesel | 1600 cc | 105 cv | 2010-2018 |
| A1 | 1.6 TDI (116 cv) | diesel | 1600 cc | 116 cv | 2010-2018 |
| A1 | 1.6 TDI (90 cv) | diesel | 1600 cc | 90 cv | 2010-2018 |
| A1 | 2.0 TDI (136 cv) | diesel | 2000 cc | 136 cv | 2010-2018 |
| A1 | 2.0 TDI (143 cv) | diesel | 2000 cc | 143 cv | 2010-2018 |
| A3 (8P) | 1.6 TDI DPF (105 cv) | diesel | 1600 cc | 105 cv | 2003-2012 |
| A3 (8P) | 1.6 TDI DPF (90 cv) | diesel | 1600 cc | 90 cv | 2003-2012 |
| A3 (8P) | 2.0 16V TDI (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2003-2012 |
| A3 (8P) | 2.0 TDI (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2003-2012 |
| A3 (8P) | 2.0 TDI (163 cv) | diesel | 2000 cc | 163 cv | 2003-2012 |
| A3 (8P) | 2.0 TDI (170 cv) | diesel | 2000 cc | 170 cv | 2003-2012 |
| A3 (8V) | 1.6 TDI (110 cv) | diesel | 1600 cc | 110 cv | 2012+ |
| A3 (8V) | 2.0 TDI (110 cv) | diesel | 2000 cc | 110 cv | 2012+ |
| A3 (8V) | 2.0 TDI (150 cv) | diesel | 2000 cc | 150 cv | 2012+ |
| A3 (8V) | 2.0 TDI (184 cv) | diesel | 2000 cc | 184 cv | 2012+ |
| A4 B7 (8EC) | 2.0 TDI 16V (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2004-2008 |
| A4 B8 (8K2) | 2.0 TDI (120 cv) | diesel | 2000 cc | 120 cv | 2007-2015 |
| A4 B8 (8K2) | 2.0 TDI (177 cv) | diesel | 2000 cc | 177 cv | 2007-2015 |
| TT 8S Coupé | 2.0 TDI 16V (184 cv) | diesel | 2000 cc | 184 cv | 2014+ |
| Modèle | Motorisation | Carburant | Cylindrée | Puissance | Années |
|---|---|---|---|---|---|
| Alhambra I | Autres Motorisations | - | - | - | 1996-2000 |
| Alhambra II | 2.0 TDI (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2000-2010 |
| Alhambra III | 2.0 TDI (136 cv) | diesel | 2000 cc | 136 cv | 2010+ |
| Alhambra III | 2.0 TDI (170 cv) | diesel | 2000 cc | 170 cv | 2010+ |
| Altea | 2.0 TDI 16V (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2004-2009 |
| Altea Phase 2 | 1.6 TDI (105 cv) | diesel | 1600 cc | 105 cv | 2009+ |
| Altea Phase 2 | 1.6 TDI (90 cv) | diesel | 1600 cc | 90 cv | 2009+ |
| Exeo Berline | 2.0 TDI (120 cv) | diesel | 2000 cc | 120 cv | 2008+ |
| Exeo Berline | 2.0 TDI (143 cv) | diesel | 2000 cc | 143 cv | 2008+ |
| Ibiza V (6J) | 1.2 TDI (75 cv) | diesel | 1200 cc | 75 cv | 2008+ |
| Ibiza V (6J) | 1.6 TDI (75 cv) | diesel | 1600 cc | 75 cv | 2008+ |
| Leon II (1P) | 1.6 TDI DPF (105 cv) | diesel | 1600 cc | 105 cv | 2005-2013 |
| Leon II (1P) | 1.6 TDI DPF (90 cv) | diesel | 1600 cc | 90 cv | 2005-2013 |
| Leon III (5F) | 1.6 TDI (110 cv) | diesel | 1600 cc | 110 cv | 2012+ |
| Leon III (5F) | 2.0 TDI (110 cv) | diesel | 2000 cc | 110 cv | 2012+ |
| Leon III (5F) | 2.0 TDI (150 cv) | diesel | 2000 cc | 150 cv | 2012+ |
| Leon III (5F) | 2.0 TDI FR (184 cv) | diesel | 2000 cc | 184 cv | 2012+ |
| Toledo IV (NH) | 1.6 TDI (116 cv) | diesel | 1600 cc | 116 cv | 2012+ |
| Modèle | Motorisation | Carburant | Cylindrée | Puissance | Années |
|---|---|---|---|---|---|
| Citigo | Autres Motorisations | - | - | - | 2011+ |
| Fabia II (5J) | 1.2 TDI (75 cv) | diesel | 1200 cc | 75 cv | 2006-2014 |
| Fabia II (5J) | 1.6 TDI (105 cv) | diesel | 1600 cc | 105 cv | 2006-2014 |
| Fabia II (5J) | 1.6 TDI (75 cv) | diesel | 1600 cc | 75 cv | 2006-2014 |
| Fabia II (5J) | 1.6 TDI (90 cv) | diesel | 1600 cc | 90 cv | 2006-2014 |
| Karoq | 2.0 TDI (150 cv) | diesel | 2000 cc | 150 cv | 2017+ |
| Octavia II (1Z) | 2.0 TDI (136 cv) | diesel | 2000 cc | 136 cv | 2004-2013 |
| Octavia II (1Z) | 2.0 TDI (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2004-2013 |
| Octavia II (1Z) | 2.0 TDI 16V (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2004-2013 |
| Octavia II (1Z) | 2.0 TDI RS (170 cv) | diesel | 2000 cc | 170 cv | 2004-2013 |
| Octavia III (5E) | 2.0 TDI (110 cv) | diesel | 2000 cc | 110 cv | 2012+ |
| Octavia III (5E) | 2.0 TDI (143 cv) | diesel | 2000 cc | 143 cv | 2012+ |
| Rapid | 1.6 TDI (116 cv) | diesel | 1600 cc | 116 cv | 2012+ |
| Superb II (3T) | 2.0 TDI (170 cv) | diesel | 2000 cc | 170 cv | 2008+ |
| Modèle | Motorisation | Carburant | Cylindrée | Puissance | Années |
|---|---|---|---|---|---|
| Amarok | 2.0 TDI (122 cv) | diesel | 2000 cc | 122 cv | 2009+ |
| Arteon | 2.0 TDI (150 cv) | diesel | 2000 cc | 150 cv | 2017+ |
| Caddy III | 2.0 TDI (110 cv) | diesel | 2000 cc | 110 cv | 2004-2010 |
| Caddy III | 2.0 TDI (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2004-2010 |
| Caddy III | 2.0 TDI (170 cv) | diesel | 2000 cc | 170 cv | 2004-2010 |
| Caddy III | 2.0 TDI (85 cv) | diesel | 2000 cc | 85 cv | 2004-2010 |
| Caddy III | 2.0 TDI 16V (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2004-2010 |
| Golf V | 2.0 TDI (136 cv) | diesel | 2000 cc | 136 cv | 2003-2008 |
| Golf VI | 1.6 TDI (105 cv) | diesel | 1600 cc | 105 cv | 2008-2012 |
| Golf VI | 1.6 TDI (90 cv) | diesel | 1600 cc | 90 cv | 2008-2012 |
| Golf VII | 1.6 TDI (110 cv) | diesel | 1600 cc | 110 cv | 2012+ |
| Golf VII | 2.0 TDI (143 cv) | diesel | 2000 cc | 143 cv | 2012+ |
| Jetta V (1K) | 2.0 16V TDI (140 cv) | diesel | 2000 cc | 140 cv | 2005-2010 |
| Passat B6 Berline (3C) | 1.6 TDI DPF (105 cv) | diesel | 1600 cc | 105 cv | 2005-2010 |
| Passat B6 Berline (3C) | 2.0 TDI (120 cv) | diesel | 2000 cc | 120 cv | 2005-2010 |
| Passat B8 4-Motion (3G) | 2.0 TDI (240 cv) | diesel | 2000 cc | 240 cv | 2014+ |
| Polo IX (6R) | 1.2 TDI (75 cv) | diesel | 1200 cc | 75 cv | 2009+ |
| Polo IX (6R) | 1.6 TDI (75 cv) | diesel | 1600 cc | 75 cv | 2009+ |
| Tiguan | 2.0 TDI (163 cv) | diesel | 2000 cc | 163 cv | 2007-2011 |
Ref: FMEGRRPL
Ref: FMEGRRPS
Ref: DP-ENG-EGR-PLATE-VAG
Ref: DP-ENG-EGR-VAG-01
Ref: DP-ENG-EGR-VAG-02
Ref: DP-ENG-EGR-PLATE-22
Ref: DP-ENG-EGR-PLATE-14
Ref: DP-ENG-EGR-PLATE-64/1
Ref: DP-ENG-EGR-PLATE-73
Ref: DP-ENG-GASKET-02
Ref:
Ref: DP-ENG-EGR-VAG-03
Ref: DP-ENG-EGR-VAG-04
Ref: DP-ENG-EGR-VAG-06
Ref: DP-ENG-EGR-PLATE-125
Ref: DP-ENG-EGR-PLATE-02
Ref:
Ref: DP-ENG-FLAP-VAG-02
Ref: DP-ENG-FLAP-VAG-01
Ref: DP-ENG-EGR-PLATE-114
Ref: DP-ENG-EGR-VAG-05
Ref: DP-ENG-FLAP-VAG-05
Ref: DP-ENG-FLAP-VAG-03
Ref: DP-ENG-GASKET-03
Ref: DP-ENG-GASKET-VAG-01
Ref: DP-ENG-GASKET-VAG-02
Ref: DP-ENG-GASKET-VAG-03
Ref: FMEGR25B
Il n'y a pas d'avis disponibles Écrire votre avis